/Vranje, 08. mart 2018./ Povodom Međunarodnog dana žena, aktivistkinje SOS telefona Vranje (017-410 822) 8. Marta, od 11h u centru Vranja organizovale su uličnu akciju “Nasilje nad ženama – koja je tvoja mera. Devojke-aktivistkinje „SOS Kutka za devojke“ koji je počeo sa radom u januaru ove godine, na SOS štandu u razgovoru sa građankama i građanima „merili su vrste i jačinu“ porodično-partnerskog nasilja. Cilj akcije je bio da ukažemo da ne postoji manje ili veće rodno zasnovano nasilje, već da svako nasilje ima drugačiji oblik i jačinu.
Učesnici akcije su učili da ne postoji veće ili manje nasilje, tako što su vrste nasilja mapirali na tabli uličnog štanda u dve grupe: nasilje, i nije nasilje. Posle razgovora sa volonterkama SOS kutka za devojke, složili su se da svaki oblik nasilja ima intezitet 100%. Sa ulične akcije je poslata jedinstvena poruka da je prepoznavanje svih oblika rodno zasnovanog nasilja prvi korak efikasne zaštite.
Nasilje je najveći problem sa kojim su žene suočene – svaka treća žena iskusi fizičko, psihičko ili seksualno nasilje. Veliki broj žena i dece su i danas žrtve porodičnog nasilja (SOS telefon Vranje u 2017. godini registrovao je 215 poziva a 171 žena je tražila pomoć zbog nasilja u porodici, u partnerskim odnosima, zbog diskriminacije u porodici, u društvu…
Svake godine beležimo nedopustivi broj ubijenih žena u porodici i partnerskim odnosima, samo u Pčinjskom okrugu u 2017. ubijene su tri žene od strane partnera, člana porodice ili bivšeg partnera. Od početka godine, za dva meseca, jedna žena je izgubila život u porodici u Pčinjskom okrugu, a 9 žena u Srbiji.
Svedoci smo da se počinioci nasilja nad ženama neadekvatno kažnjavaju, iako zakoni postoje. Institucije i pojedinci u njima još uvek nisu garancija efikasne zaštite žena. Stereotipi, predrasude, patrijarhat na velika vrata su ušli u institucije pravnog sistema Srbije.