Za pet godina postojanja i rada SOS telefona za žrtve nasilja u porodici, koji radi u okviru Odbora za ljudska prava Vranje u Vranju, zabeleženo je ukupno 1.558 poziva, od čega je 1.450 poziva ili 93 odsto, bilo direktno povodom nasilja u porodici.
Za besplatnu pravnu pomoć u okviru savetovališta pri SOS telefonu za pomoć su se obratile 842 žene, a u 82 slučaja volonterke su „pošto je nasilje bilo trenutno“ obaveštavale policiju. Pravni tim savetovališta za pet godina u preko trista slučajeva pisanim putem obratio se nadležnim institucijama dok je pripremljeno oko dve stotine pravnih akata sa ciljem da se zaštite žrtve porodičnog nasilja.
– Naše iskustvo govori da su se žene osmelile i počele otvoreno da govore o nasilju koje trpe u porodici. Žrtve nasilja sve češće otvoreno govore o problemima nasilja, što nije često slučaj kada su u pitanju reakcije nadležnih institucija koje se prema ovoj vrsti nasilja odnose, ponekad indiferentno pa čak i ignorantski – objašnjava pravnica Odbora za ljudska prava u Vranju Maja Jovanović, koja koordinira sa advokatiskim timom rad pravnog savetovališta.
Samo u 2007. godini SOS telefon u Vranju zazvonio je 131 put, od tog broja poziva 124 ili 95 procenata se odnosilo na direktne slučajeve nasilja u porodici. Pravnom savetovalištu se obratilo 88 žena, a u 18 slučajeva volonterke koje dežuraju pored telefona svakodnevno uključujući i dane vikenda u 18 slučajeva pozivalo je policiju kako bi sprečila nasilje „koje je bilo u toku“. U ovoj godini preko pravnog savetovališta, tim advokata pripremili su preko 50 pravnih akata, sa ciljem da se kroz institucije pravosudja zaštite žrtve porodičnog nasilja.